tel.   22 270 22 41   |   e-mail:   kawiarnia@poludnikzero.pl

WIECZÓR HIMALAJSKI

WIECZÓR HIMALAJSKI
Annapurna – Mustang – Mały Tybet z udziałem Leszka Cichego i Nepalczyka Nimy Sherpy

Annapurna, Mustang oraz Mały Tybet dominować będą podczas wieczoru himalajskiego z udziałem pierwszego zdobywcy Mount Everestu zimą Leszka Cichego i nepalskiego przewodnika górskiego Nimy Sherpy. To wieczór dla tych, którzy jesienią odlecą do Nepalu, albo jeszcze się wahają i dla tych, którzy ten kierunek mają w swych planach na najbliższe lata, a także dla miłośników podróży i poznawania piękna naszej planety.

O godzinie 17:30, na dobry początek, projekcja filmu Annapurna 2023, który obrazuje Katmandu i Pokharę oraz trasę trekkingu. Po godzinie 18 omówiony będzie temat pobytu w Nepalu, supermaratonu pamięci polskich himalaistów i dojścia do Sanktuarium Annapurny. O dziewiętnastej następny temat: Mustang – buddyjskie serce Himalajów, a po nim „wycieczka” do… Małego Tybetu. Ladakh i Zanskar – dawne buddyjskie królestwa przewidziane są w planach klubu Polskie Himalaje na rok 2025, ale zgłoszenia są już przyjmowane.

Annapurna (bogini ta była czczona za moc dostarczania pożywienia; nazwa masywu w sanskrycie znaczy dokładnie „Wypełniona Pożywieniem”) to pierwszy ośmiotysięcznik zdobyty przez człowieka – w czerwcu 1950 roku na jej wierzchołku stanęli Francuzi Maurice Herzog oraz Louis Lachenal. Góra ta cieszy się jednak złą sławą. Razem z K2 i Nanga Parbat stoi na niechlubnym podium wśród szczytów, na których ginie najwięcej ludzi. Mimo to niejeden śmiałek pragnie dotknąć jej stóp, a urok Annapurny przyciąga nie tylko himalaistów. Niemal pionowe ściany południowego oblicza budzą grozę, kiedy patrzy się z oddali.

Z kolei tybetańskie Królestwo Lo, czyli po nepalsku Mustang, przez wieki pozostawało niedostępne dla obcych. Ukryte w najgłębszej dolinie świata, za ośmiotysięcznikami Annapurną i Dhaulagiri, strzegło swoich tajemnic i rytuałów. Docierali tam jedynie pielgrzymi i kupcy prowadzący obładowane solą karawany. Jego historia toczyła się niespiesznie z dala od reszty świata. W końcu jednak musiało otworzyć swoje granice.

Na koniec wieczoru pozostaniemy jeszcze w dawnych buddyjskich królestwach Ladakh i Zanskar. Krajobrazowo i kulturowo rejon ten jest bardzo zbliżony do Tybetu, stąd popularne określenie: Mały Tybet. Stolicą Ladakhu jest 22-tysięczne miasto Leh leżące na wysokości ok. 3500 m n.p.m. Tu krzyżowały się niegdyś odnogi „jedwabnego szlaku”. Zanskar też ma swoją „stolicę” – maleńkie miasteczko Padum u podnóża sześciotysięcznych szczytów w głównej grani Himalajów. Mimo dużej atrakcyjności tego zakątka przybywa tu znacznie mniej turystów niż do Nepalu, co stanowić może dodatkowy magnes dla tych, którzy preferują podróże po mało obleganych miejscach.

Data

wrz 13 2023
Expired!

Czas

17:30 - 21:00

Następne wydarzenie