tel.   22 270 22 41   |   e-mail:   kawiarnia@poludnikzero.pl

Mołdawia

W trosce o pamięć. Polacy w Mołdawii

🌍 To państwo z jednej strony tak nam odległe. Z drugiej całkiem bliskie, ponieważ możemy odnaleźć w nim polskie ślady. Do czasu I rozbioru Polski ziemie dzisiejszej Mołdawii leżały w obszarze przygranicznym Rzeczypospolitej. W Bielcach, trzecim co do wielkości mieście Mołdawii, znajduje się największe skupisko Polaków, zrzeszonych w Domu Polskim. Z kolei w Styrczy odnaleźć możemy m.in. polski cmentarz.

✅Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „𝐍𝐚𝐬𝐢 𝐭𝐮 𝐛𝐲𝐥𝐢”, organizowanego przez #InstytutPOLONIKA oraz kawiarnię #PołudnikZero. Tym razem prezes bolesławskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Barbara Smoleńska, opowie o pracach swojego zespołu w #Mołdawia.

✅Wolontariusze realizujący projekt z Instytutem Polonika zajęli się inwentaryzacją cmentarza w Styrczy, a także porządkowaniem i dokumentowaniem starych, polskich grobów. Zaangażowali się też w popularyzowanie historii miejsca, w którym prowadzili pracę. Odwiedzali również mieszkających w tym rejonie Polaków, udzielając przy okazji pomocy potrzebującym.

✅Zapraszamy serdecznie na spotkanie, w czasie którego posłuchacie o pasji wolontariuszy oraz poznacie lepiej związki Polski z Mołdawią. 🇵🇱 🇲🇩

Data

paź 12 2023
Expired!

Czas

18:30 - 21:00

Następne wydarzenie