tel.   22 270 22 41   |   e-mail:   kawiarnia@poludnikzero.pl

Argentyna i jej ludność rdzenna: spotkanie z Wojciechem Ganczarkiem i pokaz filmu

DŁUGIE DROGI DO DOMU, dokumentalny, 78 min.
Reżyseria i realizacja: Wojciech Ganczarek
Teaser: https://youtu.be/kL15GeaEGgM

Ten film to trzecia część cyklu dokumentalnego „Synowie tej ziemi. Rozmowy z ludnością rdzenną Argentyny”, a premiera odbędzie się równolegle w Centrum Kultury Mapuczów w Junin de los Andes w Argentynie. Data jest nieprzypadkowa: przesilenie letnie na półkuli północnej zbiega się z Nowym Rokiem Mapuczów na południu globu.

Wspólnoty rdzenne z terenów dzisiejszej Argentyny próbują wracać do korzeni. Ale wieku dyskryminacji odcisnęły głębokie piętno i symboliczna droga do domu nie jest tak łatwa, jak się wydawało. Raper z etni Qom, Tonolec Celin, Lecko Zamora, poeta z etni Wichi i nauczycielka języka Mapuczów, Mercedes Antileo opowiedzą o doświadczeniach osobistych poszukiwań i kulturowego aktywizmu.

O prowadzącym spotkanie:
Wojciech Ganczarek, urodzony w 1988, absolwent matematyki stosowanej i fizyki teoretycznej, w latach 2013-2023 w niekończącej się trasie rowerowej po Ameryce łacińskiej. Autor relacji, reportaży i esejów w mediach krajowych, a także książek „Upały, mango i ropa naftowa” (2017), „Zabrali mi kraj. Rozmowy z Wenezuelczykami na emigracji” (2020) i „Sprzedani. Reportaże z peryferii” (Nagroda Magellana dla najlepszej książki reportażowej 2022). Twórca dokumentalnego filmu pełnometrażowego „Soy paraguayo” (2019, pokazany m.in. na SUNCINE w Guanajuato) i kilku krótszych form dokumentalnych z Ameryki Południowej (np. Rio Bote), obecnie w trakcie postprodukcji cyklu „Synowie tej ziemi. Rozmowy z ludnością rdzenną Argentyny”. Regularnie gości w ogólnopolskich mediach jako ekspert ds. Ameryki łacińskiej (m.in. Radio357, Radio Wnet, programy 2, 3 i 4 Polskiego Radia).

Strona www.wojciechganczarek.pl
IG @latynoamerykanski
FB Wojciech Ganczarek, dawniej Fizyk w podróży

Data

cze 21 2023
Expired!

Czas

19:00 - 21:00

Następne wydarzenie