tel.   22 270 22 41   |   e-mail:   kawiarnia@poludnikzero.pl

Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia – Kazachstan

Zapraszamy na kolejne spotkanie, organizowane przez Południk Zero oraz Instytut Polonika, z beneficjentami programu wolontariat Instytutu.

Prelegentem będzie Pan Artur Sułkowski, wieloletni wolontariusz Fundacji Studio Wschód i redaktor portalu studiowschod.pl.
W ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” Fundacja Studio Wschód remontuje, sprząta, porządkuje, a nierzadko ratuje przed zniszczeniem polskie cmentarze znajdujące się na obszarze Ukrainy. Do Covid 19 oraz wybuchu wojny na Ukrainie inicjatywa Fundacji Studio Wschód była wielką społeczną akcją. W 2018 roku było to aż 1000 osób, dzięki którym uporządkowano 130 cmentarzy na Ukrainie. Na Dolnym Śląsku akcja cieszy się dużym zainteresowaniem, gdyż po II wojnie światowej ponad połowę mieszkańców regionu stanowili przesiedleńcy z Kresów Wschodnich w wyniku czego większość współczesnych mieszkańców województwa dolnośląskiego ma kresowe korzenie.

Akcja ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” miała miejsce również na Litwie oraz w Wierszynie na dalekiej Syberii nieopodal Bajkału, a dzięki dofinansowaniu z Instytutu Polonika dwukrotnie w Kazachstanie oraz raz w Mołdawii. Wzrost zainteresowania genealogią oraz dziedzictwem kulturowym poza granicami sprawia, że rozwijają się inicjatywy społeczne mające na celu jego promocję i ochronę w coraz dalszych miejscach nie raz wykraczających poza Europę.

Spotkanie „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia – Kazachstan” jest możliwością poznania historii Polaków z Kresów, które nie weszły w skład przedwojennego państwa polskiego, historię rodaków, których aparat represji ZSRR skazał na zagładę poprzez chłód i głód. Spotkanie jest także okazją poznania niezłomności Polaków w Kazachstanie, którzy potrafili „nieludzką” ziemię zagospodarować i pośród stepów stworzyć własne osad , które funkcjonują do dziś.

Data

cze 15 2023
Expired!

Czas

19:00 - 21:00

Następne wydarzenie