tel.   22 270 22 41   |   e-mail:   kawiarnia@poludnikzero.pl

Indie z erotyką w tle

Indie – kraj wielu kultur i religii, subkontynent różnorodnych krajobrazów, wachlarz kolorów, smaków i zapachów. Państwo-legenda, a o niewielu na świecie można tak powiedzieć. Magia i wyjątkowość tego miejsca od dawna urzeka podróżnych. Na pewno Indie można kochać, bądź nienawidzić, ale nie można pozostać wobec nich obojętnym.

W noworocznym spotkaniu 3 stycznia, organizowanym przez klub Polskie Himalaje, skupimy się na Waranasi (także poprzez projekcję filmu i zdjęcia), wyjątkowym miejscu na naszej planecie. To święte miasto Indii. Miasto umarłych, do którego ciągną miliony Hindusów, aby modlić się, medytować i zażywać oczyszczających kąpieli. Miejsce, w którym wody Matki Gangi zmywają grzechy całego świata. Miejsce wyczekiwania na upragnioną śmierć i wreszcie wyśnione miejsce pochówku, które raz na zawsze kończy tułaczkę duszy. Najświętsze z siedmiu świętych miast Indii i jedno z najstarszych na świecie, w którym „oswojono” śmierć.

Z Waranasi przeniesiemy się do Kadżuraho, niewielkiego miasteczka w środkowych Indiach. Mimo to nadciągają tam turyści z całego świata. Jego znakiem rozpoznawczym są świątynie z piaskowca pokryte płaskorzeźbami. Niektóre przedstawiają sceny o charakterze seksualnym i to właśnie dzięki nim miasto cieszy się wielką sławą. Indyjska liryka, będąca kanwą tego typu dzieł, przedstawia typy bohaterów, którzy są ukazywani w określonych sytuacjach miłosnych.

Gościem specjalnym będzie wyjątkowa osoba, która specjalnie przyleci do nas z Indii wcześniej, niż planowała – to dr Filip Ruciński, kulturoznawca i literaturoznawca, absolwent Sampuranand Sanskrit University Varanasi oraz studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Jest wziętym tłumaczem języków hindi, urdu i sanskrytu.

Jego zamiłowaniem od dawna są Indie, gdzie odbył 5-letnie studia (właśnie w Waranasi) i gdzie spędził wiele lat. Od 2012 roku pod auspicjami założonej z bratem fundacji organizuje różne przedsięwzięcia edukacyjno-kulturoznawcze, koncerty i wiele innych wydarzeń, a także publikuje książki.

W Waranasi współpracuje ze znanymi artystami klasycznej muzyki indyjskiej, której jest miłośnikiem (wspaniale gra na sitarze – www.youtube.com/watch?v=5n-gna9c7m4). Można śmiało powiedzieć, że takiej osoby dawno nie było w tym miejscu – Południku Zero.

Dr Filip Ruciński przyjął propozycję klubu Polskie Himalaje poprowadzenia wyprawy trekkingowej do Kaszmiru i Ladakhu w lipcu 2025 roku. O tym będzie mowa w drugiej części spotkania o godzinie 21:00.

Data

sty 03 2024
Expired!

Czas

19:00

Następne wydarzenie