tel.   22 270 22 41   |   e-mail:   kawiarnia@poludnikzero.pl

Aleksandra Bankowicz

“Feminine Impact” – kobiety w Azji w obiektywie Aleksandry Bańkowicz

Kiedy sześć lat temu zaczynała odwiedzać grupy etniczne w odległych regionach Azji, spodziewała się utartych schematów, silnie rządzących mężczyzn i podporządkowanych im kobiet.

Nic bardziej mylnego. W swojej serii “Feminine Impact” fotografka i filmowczyni, Aleksandra Bańkowicz, prezentuje silne i niezależne portrety kobiet z gór Laosu, starożytnego królestwa Lana na dalekiej północy Tajlandii, obciążonego złą sławą złotego trójkąta na wschodzie Myanmaru, wzgórz u podłoża Anapurny w Nepalu, otoczonych polami ryżowymi wiosek w południowych Chinach, mongolskich stepów i tybetańskiego płaskowyżu.

Nawiązanie nici porozumienia, znalezienie wspólnych tematów i podzielenie się tymi samymi zmartwieniami do tego zmierza każda jej podróż.

“Od bohaterek moich podróży, kobiet, które spotykam, poznaję, które mnie goszczą, nauczyłam się więcej niż kiedykolwiek mogłam przypuszczać, że będzie to możliwe. Wychodząc z wbitej nam do głowy, kolonialnej wyższości myślałam, że jadę obejrzeć zacofane i ginące cywilizacje. Tymczasem pojechałam się uczyć. Osoby, które spotykam to wspaniałe i nietuzinkowe postacie. Dzielą się ze mną swoją mądrością. Z każdej podróży wracam wzbogacona ich siłą.”

Seria zdjęć portretujących kobiety z grup etnicznych w Azji była wystawiana w listopadzie 2021 roku w Shanghaju.

Właśnie o tych kobietach opowie na spotkaniu w Południku Zero. Wspomni też o sposobach na samodzielne podróże, wyzwaniach komunikacyjnych, szacunku do odwiedzanych kultur. To i pokaz zdjęć i filmów, które powstały przy okazji fotografowania jej bohaterek będzie tematem przewodnim spotkania.

Więcej informacji o autorce zdjęć znajdziecie na jej koncie IG https://instagram.com/bankowicz_photographer
i na: www.bankowiczphotographer.com

Data

wrz 07 2023
Expired!

Czas

19:00 - 21:00

Następne wydarzenie