tel.   22 270 22 41   |   e-mail:   kawiarnia@poludnikzero.pl

EVEREST DLA KAŻDEGO

O Himalajach można opowiadać godzinami. To niekończący się temat, który wielokrotnie tu omawiano. Ale… Tym razem, poniedziałkowy wieczór 9 października w Południku Zero będzie wyjątkowy, o co zatroszczy się klub Polskie Himalaje mający swą siedzibę w… Krakowie.

Wieczór rozpocznie się o godz. 18:45 (dla podkreślenia różnicy czasu między Polską a Nepalem, która wynosi 3 godz. i 45 minut) projekcją pełnometrażowego filmu „Everest dla każdego”. Po nim, o 20:00 spotkanie z Robertem Celińskim (na zdjęciu).

To czterokrotny zwycięzca w kategorii obcokrajowców najwyżej organizowanego biegu na świecie Tenzing Hillary Everest Marathon, to także multimedalista mistrzostw Polski, Europy i świata masters na różnych dystansach. W 2018 roku pełnił funkcję szefa dwóch grup wyprawy trekkingowej klubu Polskie Himalaje pod Everest.

Po spotkaniu na Wilczej 25 odleci po raz kolejny do Nepalu, aby prowadzić grupy (również z Południka Zero) do Królestwa Mustang i Sanktuarium Annapurny. Kto chciałby wyruszyć z Robertem Celińskim w Himalaje jesienią 2024 roku – może już 9 października wpisać się na listę.

„Everest dla każdego” z ujęciami wybitnego himalaisty Dariusza Załuskiego to piękny film – oceniła Anna Teresa Pietraszek – reżyser, operator, fotograf, dziennikarka, taterniczka i alpinistka. Plenery – wspaniałe. Dużo twarzy, dynamika w kadrach z ludźmi, dużo się dzieje, choć typowe są sytuacje (idą, jedzą, rozmawiają itp), ale tak wartko podane, że wydaje się, iż akcja pędzi. Obejrzałam ten obraz dwukrotnie i na drugi dzień miałam wrażenie, że oglądam… nowy film! A to znaczy, że jest świetny! Poziom światowy!” – podkreśliła pani Anna, która zrealizowała ponad 190 filmów dokumentalnych i reportaży w latach 1977-2011.

Nieco długi wieczór zakończy film z komentarzem Macieja Piery „Najtragiczniejszy sezon w historii Everestu”, i to – niestety – tegorocznej wiosny, kiedy to obchodzono 70. rocznicę pierwszego wejścia człowieka na szczyt najwyższej góry Ziemi – Nowozelandczyka Edmunda Hillary’ego oraz pochodzącego z Nepalu Tenzinga Norgaya

Data

paź 09 2023
Expired!

Czas

18:45 - 21:00

Następne wydarzenie