tel.   22 270 22 41   |   e-mail:   kawiarnia@poludnikzero.pl

Filmowo

Bulbamovie – pokaz filmów białoruskich

Zapraszamy o na krótką opowieść o białoruskiej kulturze i filmie przede wszystkim.
Spotkanie poprowadzą przedstawiciele jedynego na świecie festiwalu kina białoruskiego BULBAMOVIE, który odbywa się od 2011 roku w Warszawie.
https://bulbamovie.wordpress.com
https://www.facebook.com/bulbamovie
https://www.youtube.com/@bulbamovie

Janusz Gawryluk – pomysłodawca, organizator i dyrektor festiwalu, a także twórca filmu „Bocian”, który zobaczymy na spotkaniu.

Piotr Dudanowicz – miłośnik i znawca kultury białoruskiej, wieloletnia „twarz” festiwalu i dyrektor artystyczny festiwalu.

opisy filmów:

Bocian reż. Janusz Gawryluk, 2023 r. Polska/Białoruś, 20 min. film fabularny.

Lato 2020. Młody mężczyzna o ksywie „Bocian” przyjeżdża ze stolicy na wschodnie Podlasie. Trafia do miejscowego przemytnika Pauluka, który ma go przeprowadzić przez zieloną granicę na Białoruś. Jest duszno i parno. Miejscowi przygotowują się do Nocy Kupały. Przeprawa przez granicę zaczyna się opóźniać, jednak Bocian uparcie „leci” ku przeznaczeniu…
zdjęcia – Egor Efimov
montaż – Artsiom Lobach & Łukasz Woźniakowski
animacja – Andrus Takindang
dźwięk – Aliaksandr Karneichuk
muzyka – NAGUAL & Andrus Takindang

„I znowu Białoruś” reż. Iwan Fiadorau, 2022 r. Białoruś, 40 min. Produkcja: Belsat TV, film dokumentalny.
Pod koniec 2021 r. mieszkańcy Mińska byli świadkami kryzysu migracyjnego wywołanego przez białoruskie władze. Tysiące obywateli irackiego Kurdystanu zapełniło centrum stolicy Białorusi w oczekiwaniu na wymarsz do granicy z Polską. Jest to historia 4 Kurdów z tysięcy przybyłych oficjalnie do Białorusi na wycieczki turystyczne, organizowane przez Biura Podróży. Opowieść o ich czasie spędzonym w Mińsku, przyjaźni, wierze i dalszych predestynacjach. O losie Kurdystanu na pograniczu dwóch światów: Wschodniego i Zachodniego.

Miasto reż. Andruś Takindang, 2012, Białoruś, 3:55 min., animacja
Laureat „Brązowej Bulby” – III Warszawskiego Festiwalu Kina Białoruskiego BULBAMOVIE 2013
Rzecz dzieje się w stolicy Białorusi, mieście Mińsk. Zombi, które straszą w mieście, pod wpływem muzyki zespołu „Recha” przemieniają się w zwyczajnych ludzi. Symbolizuje to wpływ sztuki na społeczeństwo.

Data

sty 15 2024
Expired!

Czas

19:00
Kategoria

Następne wydarzenie