tel.   22 270 22 41   |   e-mail:   kawiarnia@poludnikzero.pl

Broad Peak

Broad Peak życia i śmierci [ONLINE]

5 marca 2013 roku był wielkim dniem w historii polskiego himalaizmu. Zespół w składzie: Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski wszedł na niezdobyty wcześniej zimą ośmiotysięcznik – Broad Peak. Euforia trwała krótko. Do bazy zeszli tylko Bielecki i Małek, a ich dwóch kolegów już na zawsze zostało na zboczach góry…

– Mając na uwadze wszystkie okoliczności, zaistniałe warunki, moje doświadczenie i historię himalaizmu, jak i wiedzę z zakresu fizjologii oraz medycyny wysokogórskiej, po jeszcze dodatkowych konsultacjach z lekarzami można uznać Macieja Berbekę i Tomasza Kowalskiego za zmarłych – przekazał smutną wiadomość 8 marca kierownik wyprawy Krzysztof Wielicki.

– To już osiem lat, strasznie ten czas leci! Najważniejsze, żebyśmy wszyscy o Nich PAMIĘTALI – podkreślił dziennikarz i podróżnik Janusz Kalinowski, który rozmawiać będzie nie tylko ze Stanisławem Berbeką – synem Macieja, ale też z autorami książki „Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku” – Dariuszem Kortko i Jerzym Porębskim.
– Poruszymy też takie tematy jak pasja, rodzina, sztuka i wartość jaką jest życie – dodał.

W ślad za środowiskowymi debatami toczyła się też narodowa dyskusja o himalaizmie i himalaistach – chwilami przybierająca postać bliską linczu, w innych momentach – ślepego uwielbienia dla górskich herosów. Z pewnością zabrakło równowagi, czy złotego środka w tych dyskusjach – chłodny osąd sytuacji wymagał czasu i miejmy nadzieję, że wreszcie nadeszła jego pora.

„Nie zdążyłem porozmawiać z tatą o wielu rzeczach. Pomyślałem, że przy okazji filmu dowiem się tego, czego o nim nie wiem. Rozmowy z babcią, naszą rodziną, przyjaciółmi i znajomymi ojca coraz bardziej mnie do niego zbliżały. Potem pojawił się mój synek Tadzio i oczywistym stało się, że muszę zrobić ten film dla niego” – przyznał reżyser Stanisław Berbeka. Fragmenty jego filmu „Dreamland” wzbogacą wtorkowe spotkanie 9 marca.

Maciej Berbeka, zdobywca pięciu ośmiotysięczników, jako pierwszy dokonał zimowego wejścia na trzy – MANASLU, CZO-OJU oraz BROAD PEAK, wytyczył nową drogę na południowej ścianie ANNAPURNY, a na MOUNT EVEREST jako pierwszy Polak wszedł własnym wariantem od strony tybetańskiej. 6 marca 1988 roku podczas swojej pierwszej próby zdobycia Broad Peaku jako pierwszy pokonał zimą granicę 8000 m w Karakorum osiągając przedwierzchołek ROCKY SUMMIT. Do Korony Ziemi brakło mu jedynie zdobycia Masywu Vinsona na Antarktydzie.

Udział w wydarzeniu online możliwy jest po wykupieniu dostępu.
Dostęp do spotkania „na żywo” (LIVE) możliwy jest na naszym profilu na Facebook’u.
Dostęp do spotkania „z odtworzenia” (VOD) możliwy jest na naszej stronie www kilka dni po wydarzeniu.
Dostęp do spotkania możliwy jest przez 30 dni od dnia wydarzenia.

Data

mar 09 2021
Expired!

Czas

20:00 - 21:30

Więcej informacji

WYKUP DOSTĘP ONLINE
WYKUP DOSTĘP ONLINE

Następne wydarzenie