tel.   22 270 22 41   |   e-mail:   kawiarnia@poludnikzero.pl

Bałkańskie Piękności – Riła-Piryn

Wielu osobom Bułgaria kojarzy się z wypoczynkiem na złotych plażach Morza Czarnego w jednym z kurortów w okolicach Warny i Burgas. Tymczasem Bułgaria jest znacznie bardziej różnorodna. Znajdziemy w tym kraju wiele pięknych pasm górskich, które powinny zainteresować fanów trekkingu, szukających nieco mniej zadeptanych miejsc.

Na kolejnym spotkaniu organizowanym przez klub Polskie Himalaje Michał „Misza” Nowak „zabierze” fanów podróży i poznawania świata w najpiękniejsze pasma górskie południowo-zachodniej Bułgarii, które ilością atrakcji powinny zadowolić najwybredniejszych.

RIŁA to najwyższe pasmo Bałkanów o bardzo urozmaiconej rzeźbie terenu. Rozłożyste, trawiaste grzbiety porozdzielane są skalistymi graniami, pomiędzy nimi występują skupiska przepięknych jezior polodowcowych, a górskie potoki tworzą kaskady spadające ze skalnych progów. W tutejszych schroniskach można spotkać amatorów górskich wypraw z całego świata, zwabionych pięknem krajobrazu i wspaniałą przyrodą. Od wielu z nich można usłyszeć, że tak mógłby wyglądać Raj…

PIRYN – te pasma są niewiele niższe, ale za to bardziej skaliste; ich poszarpane wierzchołki, zawieszone wysoko kotły polodowcowe i stromo opadające doliny przypominają krajobrazy tatrzańskie czy alpejskie. Na ich południowym krańcu występują natomiast osobliwe, powstałe w wyniku erozji formy skalne, których kształty mogą kojarzyć się z fantastyczną architekturą bądź księżycowym krajobrazem – czyli słynne Melnickie Piramidy.

O bogactwie i znaczeniu tutejszej przyrody świadczy fakt, że Park Narodowy Gór Piryn wpisany jest na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Noclegi w górskich schroniskach są atrakcją samą w sobie. Czyste, przepięknie położone, oferujące smaczną kuchnię, są miejscem spotkań prawdziwych trekkerów z całej Europy.

Jak zawsze dla bywalców Południka Zero zarezerwowano kilka miejsc na wyprawę trekkingową od 2 do 13 września połączoną ze zwiedzaniem unikalnego, o niepowtarzalnej atmosferze Płowdiwu, z przytulną starówką, zabytkowymi domami, starożytną twierdzą i wspaniale zachowanym amfiteatrem z czasów imperium rzymskiego. W 2019 roku miasto było europejską stolicą kultury.

Data

mar 14 2023
Expired!

Czas

19:00 - 21:00

Następne wydarzenie