Archeologicznym szlakiem po Gruzji i Armenii
Kaukaz słynie z przepięknych krajobrazów, doskonałego jedzenia i długich, pieszych trekkingów. Gruzja i Armenia oprócz zdumiewających historii z przeszłości, zaskakuje też wieloma wyjątkowymi stanowiskami archeologicznymi. Niektóre z nich są dobrze znane tj. skalne miasto Vardzia czy ormiańskie kościoły, które są celem niejednego turysty. Podczas wydarzenia zobaczycie zupełnie inne oblicze Kaukazu, które my poznawaliśmy przez przeszło 6 lat pracy na stanowiskach archeologicznych zarówno w Gruzji jak i w Armenii.
Bezdroża Krainy Wina skrywają wiele tajemniczych miejsc. Podczas prelekcji zabierzemy Was do miejsc nieoczywistych, położonych na uboczu krętych dróg Kaukazu. Przeniesiemy się w czasie do fortów rzymskich, bizantyjskich kościołów, greckich miast czy fortec urartyjskich z sprzed 3000 lat. Zaprosimy Was m.in. do Gonio k. Batumi, pod górę Ararat i do Metsamor w Armenii, gdzie pracują polscy archeolodzy i gdzie my mieliśmy przyjemność wbijać łopatę odkrywając przeszłość. Dowiecie się, gdzie miał zostać przykuty Prometeusz i gdzie mogli mieszkać Argonauci wraz z mitologicznym Herkulesem.
Zawitamy do miejsc nieodwiedzanych, ale ciekawych, takich które pozwolą Wam na nowo odkrywać Kaukaz – z zupełnie innej, archeologicznej strony. Opowiemy także o tym jak znaleźć pasję w ruinach, jak wygląda życie archeologa i warsztat jego codziennego dnia w trakcie wykopalisk archeologicznych.
Niczym Indiana Jones podczas naszych podróży zawsze staramy się łączyć miejsca historyczne z punktami typowo turystycznymi, jak to robimy? Na te inne pytania odpowiemy podczas naszego spotkania w światowy dzień archeologa – 15 sierpnia w Południku Zero.
- Dołącz do wydarzenia: https://fb.me/e/23ttD4QqI