tel.   22 270 22 41   |   e-mail:   kawiarnia@poludnikzero.pl

Ukraina: Wojna! Jak ratujemy zabytki przed bombami?

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z konserwatorką dzieł sztuki, Anią Kudzią,. Od wielu już lat zajmuje się ona ratowaniem zabytków nie tylko na terenach Ukrainy, m.in. przy realizuje projekty organizowane i finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Polonika.

Porozmawiamy trochę o wojnie, trochę o zabytkach i bardzo dużo o wielkiej przyjaźni, zarówno polsko-ukraińskiej, jak i o tej zwykłej, ludzkiej, która jest fundamentem tych wieloletnich działań.

Ania opowie Wam, jak wyglądała praca konserwatora zabytków we Lwowie przed wojną, jak się zmieniło życie jej zespołu z pierwszym dniem wojny i przede wszystkim – jak wyglądała praca związana z ratowaniem zabytków przez ten rok, czy było to możliwe i czy udało się zrealizować zaplanowane projekty.

Poznacie także historię wojennego wolontariatu, zabezpieczania zabytków w przestrzeni miejskiej Lwowa w pierwszych dniach wojny, oraz, o pomocy i zaangażowaniu w te działania Instytutu Polonika. Które obiekty udało się zabezpieczyć? Ile ich było? Jak to się odbywało? Czym je zabezpieczano i co teraz się teraz z nimi dzieje?

Druga historia jest związana bezpośrednio z wojną. Zarówno Ania, jak i jej przyjaciele, od pierwszego dnia rosyjskiej agresji są zaangażowani w wolontaryjną pomoc. Głównie jest to zbiórka pod hasłem „Ukraina Pomagamy”, założona przez konserwatorów, artystów i ludzi zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego. Jej celem jest zaopatrywaniae medyków i żołnierzy, przede wszystkim w pomoc medyczną: indywidualne apteczki IFAK i plecaki medyczne, leki czy sprzęt specjalistyczny. Przede wszystkim jednak, część przyjaciół Ani, pracujących z nią dotychczas w polsko-ukraińskim zespole, są dzisiaj na froncie jako medycy i żołnierze – tę opowieść też usłyszycie.

Spotkanie w Południku Zero będzie spojrzeniem na ten miniony rok, który dla Ani Kudzi i jej zespołu minął jak jeden dzień.

Zapraszamy zatem 13 kwietnia br. do Południka Zero. Poznajmy się 😊

Data

kwi 13 2023
Expired!

Czas

19:00 - 21:00

Następne wydarzenie