tel.   22 270 22 41   |   e-mail:   kawiarnia@poludnikzero.pl

Syberia

Tuwa, Ałtaj i Chakasja – podróże po Syberii Południowej [ONLINE]

Dzisiaj zabieramy Was w podróż przez mało znane rejony Syberii południowej. Do świata z pogranicza szamanizmu, buddyzmu i prawosławia, choć dotkniemy też tajemnic jeszcze starszych kultur. Po nich zostały kurhany i megality, wpisujące się w obraz lokalnej przyrody – rozległych zielonych stepów i dzikich gór.

Autonomiczna Republika Tuwy leży na południu Syberii w geograficznym centrum Azji. Kulturowo i przyrodniczo bardziej przypomina graniczącą z nią Mongolią. Unikalna kultura tuwińska oparta jest na prastarych tradycjach szamanizmu i buddyzmu. Świadectwem przenikających się systemów są – cieszący się nieprawdopodobną atencją – szamanki i szamani z Tuwy. Z pokolenia na pokolenie przekazują sobie tajemnice i kunszt leczenia holistycznego, a cała ta wiedza opiera się na balansie pomiędzy ciałem a duchem. Stąd taka mnogość i koloryt szamańskich praktyk i rytuałów. Tuwa jest również znana w świecie za sprawą cudownego śpiewu gardłowego (inaczej śpiew alikwotowy).

Starą historię odnajdziemy w stepowej części Tuwy, gdzie spotyka się górujących nad okolicą kamiennych idoli. Te wyobrażenia bóstw lub wielkich wodzów tuwińskich datowane są na 2-3 tys. lat. Mieszkańcy Tuwy wierzą, że idole posiadają energetyczną moc, która pomóc człowiekowi albo zaszkodzić.

Rozległy Ałtaj dorównuje pięknem europejskim Alpom. Z jedną różnicą – Ałtaj to przestrzeń słabo zaludniona, więc i góry są praktycznie dzikie, nieskażone cywilizacją. To sprawia, że doświadczyć tu można głębokiej więzi z naturą. Majestatyczne szczyty, lodowce i ogromne jeziora często pozostają tylko dla nas.

Historyczne bogactwo regionu pozostaje osnute tajemnicą. Pamiątką po zamierzchłych czasach są ogromnie kurhany i skalne megality, czyli szamańskie miejsca mocy. Przez tysiące lat góry Ałtaju były domem dla wielu narodów, ludów tureckich i scytyjskich. Dziś mieszkają tu Ałtajcy i Rosjanie.

Nasz tramping rozpoczyna się w Krasnojarsku. Następnie wędrujemy na południe Kraju Krasnojarskiego, i dalej do republik Tuwy i Chakasji. Na koniec przemierzymy bezdroża aż do gór Ałtaju. W Tuwie poznamy życie miejscowej ludności, posłuchamy śpiewów gardłowych, a przy odrobinie szczęścia zobaczymy szamańskie rytuały.

Po przejechaniu dzikich rejonów w Tuwie, będziemy dalej przemierzać „Czujski Trakt” – jedną z najbardziej malowniczych dróg Rosji. W Ałtaju spędzimy tydzień, a na koniec górskiej przygody odpoczniemy na Jeziorem Teleckim, którego urodę porównuje się do Bajkału.

Zapraszam,
Tomasz Tułak
Om Tramping Klub

Udział w wydarzeniu online możliwy jest po wykupieniu dostępu.
Dostęp do pokazu „na żywo” (LIVE) możliwy jest na naszym profilu na Facebook’u.
Dostęp do pokazu „z odtworzenia” (VOD) możliwy jest na naszej stronie www kilka dni po wydarzeniu.
Dostęp do pokazu możliwy jest przez 30 dni od dnia wydarzenia.

Data

sty 25 2021
Zakończone!

Czas

19:00 - 20:30

Więcej informacji

WYKUP DOSTĘP ONLINE

Następne wydarzenie