tel.   22 270 22 41   |   e-mail:   kawiarnia@poludnikzero.pl

Senegal

Laamb – Moje senegalskie zapasy

Co ma wspólnego Laamb – zapasy, Madame Tyson, Szamani, zachodnia Afryka, polityka, duże pieniądze i film dokumentalny? Dowiecie się w czwartkowy wieczór, 9 września.

“Laamb” (Afrykańskie zapasy) to w zachodniej Afryce najbardziej popularny sport. Uprawiany od wieków skomercjalizował się w połowie lat 90-tych. Symbolem tego czasu był mistrz Mohamed Ndao, alias Tyson. Dziś stadiony wypełniają się po brzegi, najlepsi zawodnicy zarabiają do miliona złotych za walkę, (oddając przy okazji sporą część gaży swojemu szamanowi.)

Edward Porembny zabierze Was w podróż do Afryki Zachodniej gdzie spędził półtora roku na zrobieniu dwóch filmów „Madame Tyson” i „Wrestling in Dakar” i napisaniu książki „Moje Senegalskie zapasy”. To będzie również niepoprawna politycznie opowieść o prawdziwym obliczu Afryki XXI wieku. Opowiedziana przez kogoś kto pracował z prawdziwymi Afrykańczykami w miejscach do których turysta nigdy nie zaglądał. To będzie również wejście w skórę filmowca dokumentalisty, który po raz kolejny stawia sobie i innym trudne do osiągnięcia zadania.

Opowieść która łączy miłość, nienawiść, nadzieje i złudzenia zabierze uczestników w kolorową, kulturową podróż prowokującą do refleksji nad ludzką kondycją w społeczeństwie zmuszonym do ciągłej walki. Afryka zwykle kojarzy się z obrazami nędzy. Tutaj przedstawimy alternatywę dla nielegalnej imigracji poprzez nowe możliwości odniesienia sukcesu i bardzo dużych pieniędzy. Takiego jaki osiągnęła „Madame Tyson”, główna bohaterka jednego z filmów. „Madame Tyson” to w rzeczywistości Ndeye Ndiaye Tyson sławna w Senegalu promotorka walk zapaśniczych i polityk. Ndeye Ndiaye Tyson, mimo swojego analfabetyzmu stała się wzorem do naśladowania dla wielu Afrykańczyków. Obecnie Ndeye Ndiaye zatrudnia asystenta i przemieszcza się swoją ogromną Hondą, kierowaną przez osobistego szofera. Gdziekolwiek pojawia się Ndeye wzbudza ona podziw, uznanie i respekt. I to w jej świat nogami i rękami wszedł Edward Porembny dla którego ta przygoda zmieni jego percepcję widzenia świata na zawsze. Edward opowie również jak mierzył się z szeregiem przeszkód aby zrealizować swoje filmy: od zapewnienia finansowania, znalezienia bohaterów którzy zgodzą się w nim wystąpić, zorganizowania ekipy, zaaranżowania sceny walki, aż do zdobycia pozwoleń na filmowanie publicznych zawodów. W wielu momentach powodzenie przedsięwzięcia wisiało na włosku, a Edward wpadał w tarapaty, z których zdaje się wychodził tylko cudem.

Wszystko ilustrowane będzie barwnymi zdjęciami i dynamicznymi klipami.

Data

wrz 09 2021
Expired!

Czas

19:00 - 20:30

Następne wydarzenie