tel.   22 270 22 41   |   e-mail:   kawiarnia@poludnikzero.pl

Nepal

Jaki naprawdę jest Nepal? Czy Himalaje są dla każdego?

Himalaje – największe, najpiękniejsze, najbardziej pożądane góry na świecie. Czarujące miejsce, w którym spełniają się sny. Wiele z Was często zadaje pytanie: Czy to dla mnie? Czy ja też mogę lecieć do Nepalu? Czy jest tam bezpiecznie? Który sezon jest najlepszy na podróż? Jak powinna przygotować się osoba, która nie ma wielkiego górskiego doświadczenia? Czy trudno jest dojść do bazy pod Everestem? Jakie są koszty? A co z chorobą wysokościową? Czy można się przed nią zabezpieczyć? Jakie jest Katmandu?
Na te pytania i na wiele innych związanych z Nepalem odpowiedzą m.in. uczestnik słynnej wyprawy zimowej na Mount Everest w 1980 roku Jan Holnicki-Szulc i wiceprezes klubu Polskie Himalaje Janusz Kalinowski. Prelekcję wzbogacą m.in. filmy „Ulice Katmandu” i „Od Tatr po Everest”, który zdobył główną nagrodę XXVI Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz w 2019 roku. Autor Jerzy Kotuła, zakopiańczyk, taternik zaznaczył:
„Nie spodziewałem się, że to co przeżyję, będzie moim jednym z trudniejszych doświadczeń górskich. To było wielkie wyzwanie i ogromna przygoda. Chociaż znaliśmy program ramowy wyprawy, kluczowe punkty na trasie, odległości między postojami, wysokości, na których będziemy się wspinać, czy różnice poziomów między kolejnymi noclegami, nie zdawaliśmy sobie sprawy z działania wysokości na nasze organizmy. To była walka. Głównym problemem okazał się niedobór tlenu, który był po prostu obezwładniający. Każdy z nas reagował troszeczkę inaczej, pomimo tego, że byliśmy wysportowani; praktycznie wszyscy z uczestników uprawiali bardzo intensywnie jakąś dyscyplinę sportu. To naprawdę nie był spacer po górach. A Nepal, czego mnie nauczył? Cierpliwości”.
Członek jury Anna Pietraszek z Akademii Filmowej tak uzasadniła swój wybór: „Od Tatr po Everest urzeka autentyzmem, relacja z wielkiej wyprawy seniora – film niesie ważne przesłanie, że oto dla sporej części polskich emerytów otwiera się szeroki świat, i oni, nie tylko dziarscy juniorzy, mogą spełniać swoje marzenia, tu często nierealizowane całe życie, z braku możliwości. Film jest zachętą, by nie przysiadać na kanapie jedynie z powodu „PESELu”; czyli – nagroda za przesłanie ważne społecznie i za autentyzm w relacjonowaniu wyprawy dziadka Jurka”.
Termin spotkania w Południku Zero nie jest przypadkowy. To właśnie w lutym urodziła się Wanda Rutkiewicz, która jako trzecia kobieta w historii, pierwsza Europejka oraz pierwszy Polak stanęła na szczycie Everestu (8848 m). I o niej też będzie wspomnienie, które poprzedzi Noc Himalajską w hołdzie Wandzie Rutkiewicz w kinie Luna 18 lutego ( https://www.kinoluna.pl/wydarzenia).
Również w lutym Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi zdobyli zimą Górę Gór, stąd też następnego dnia organizowany jest bieg Everest Warszawski na 5-kilometrowej trasie przy Centrum Olimpijskim ( https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php…). Także w lutym można będzie się jeszcze zgłosić na wyjazd do Nepalu w październiku tego roku z legendarnym himalaistą Aleksandrem Lwowem. Zapowiada się zatem wyjątkowy wieczór, który wzbogacą nepalskie rękodzieła.

Data

lut 16 2022
Expired!

Czas

19:00 - 20:30

Więcej informacji

Wydarzenie na FB
Kategoria
Wydarzenie na FB

Następne wydarzenie