tel.   22 270 22 41   |   e-mail:   kawiarnia@poludnikzero.pl

Gaumardżos! Opowieści z Gruzji.

W czwartek 9 grudnia o godzinie 19 zapraszamy do… Swanetii, niezwykłej krainy usytuowanej na południowych stokach Kaukazu Wielkiego. Przeniesiemy się tam poprzez zdjęcia i film „Gaumardżos” oraz opowieści uczestników niedawnej wyprawy klubu Polskie Himalaje pod kierunkiem Michała Miszy Nowaka. Tego też dnia rozpoczną się zapisy na wyjazd we wrześniu 2023 roku (na przyszły rok nie ma już miejsc, jedynie na tygodniowy pobyt relaksacyjno-krajoznawczy w Tbilisi z początkiem października).
Swanetia niemal natychmiast urzeka i oczarowuje wędrowca. Wspaniała, bujna przyroda, soczyście zielone doliny znad których wyłaniają się strzeliste lodowo-skalne szczyty. Kraina kamiennych wież obronnych, znajdujących się niemal w każdej wiosce. Gdyby twórcy „Hobbita” wiedzieli o tym niemal bajkowym regionie, nakręcili by go właśnie tu. Swanetia od wieków była trudno dostępna i dzięki temu jest fascynująca pod wieloma względami.
Zetkniemy się też z niezwykłą kulturą ludzi gór, powstałą na skutek wielowiekowej naturalnej izolacji. Mieszkańcy Swanetii to lud dumny, hardy i przekorny. Przez wieki żyli w wysokich górach o bardzo surowym i nieprzyjaznym klimacie. Taka też jest ich natura i charakter. Specyficzny sposób bycia, wygląd a nawet mowa (dialekt Svanuri) powodują, że są oni obiektem wielu anegdot. To wyjątkowy naród, nawet w lecie do zbierania siana używają … drewnianych sani, nierzadko ciągniętych po asfalcie. Swani są jednak przede wszystkim bardzo otwarci, gościnni i serdeczni.
Podczas czwartkowej biesiady jej organizatorzy zaprezentują również Tbilisi. Stolica Gruzji urzeka ściśniętą w wąskiej dolinie starówką z ażurowymi balkonami zdobiącymi wiekowe domy, egzotycznymi cerkwiami o zakaukaskich kształtach i górującą nad wszystkim twierdzą. Urzeka klimatycznymi kafejkami oraz radością życia mieszkańców. Najpiękniej prezentuje się wieczorem, gdy zapalane są lampy i reflektory oświetlające większość zabytkowych budynków.

Data

gru 09 2021
Expired!

Czas

19:00 - 20:30
Kategoria

Następne wydarzenie