tel.   22 270 22 41   |   e-mail:   kawiarnia@poludnikzero.pl

BAŚNIE Z 1001 NOCY – UZBEKISTAN

Uzbekistan – tajemniczy świat wschodu i pustynne piaski, którymi przez wieki ciągnęły karawany, zatrzymując się we wspaniałych miastach jak Buchara czy Samarkanda, kraina składająca się w dwóch trzecich z pustyni, regionów półpustynnych i stepów niczym z baśni 1001 nocy przyciąga swoją egzotyką, zaś góry Chimgan w paśmie Tien-szanu zwane są „uzbecką Szwajcarią”.
Kraj ten, wchodzący przed laty w skład ZSRR, był kiedyś jednym z najbogatszych, najpotężniejszych i najbardziej rozwiniętych na świecie. Tamerlan (panujący w latach 1370-1405), znany też jako Timur Chromy, zainwestował całe swoje złupione bogactwo w rozwój tej właśnie ziemi – sprowadził wielkich budowniczych, by stworzyli piękne meczety, madrasy i pałace.
Wiele z tych klejnotów architektury, wśród pustynnego piasku, dotrwało do dziś. To dlatego Uzbekistan jest krajem z ogromną liczbą zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tamerlan zostawił po sobie przepiękną stolicę imperium – Samarkandę, o której z zachwytem pisał Ryszard Kapuściński.
A jak „wygląda” Uzbekistan dziś? O tym opowiedzą goście wtorkowego spotkania klubu Polskie Himalaje (18 czerwca o godz. 19): Zofia Bartosik, Katarzyna Jusis i Krzysztof Buczyński.
Zofia jest absolwentką Filologii Rosyjskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Pracowała m.in. w biurach podróży Orbis, Juventur. Pilotem wypraw i wycieczek jest od 1979 roku. Główne kierunki to kraje byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich oraz Europa południowa. W szczególności upodobała sobie Gruzję, Armenię, Uzbekistan, Kazachstan.
Z kolei Kasia i Krzysztof, mieszkający od wielu lat w Warszawie, pochodzą z Mazur; połączyła ich wspólna pasja podróżowania. W odwiedzanych krajach fascynują się wszystkim, od kamieni poprzez lokalne smaki, góry i dżunglę, kulturę oraz życie ludzi. W znany im tylko sposób docierają do miejsc, które niedostępne są dla turystów.
Spotkanie, wzbogacone zdjęciami i filmami, poprowadzi wiceprezes klubu Polskie Himalaje, podróżnik i dziennikarz Janusz Kalinowski.

Data

cze 18 2024
Expired!

Czas

19:00

Następne wydarzenie