09-10-2017 Kongo

Odsłony: 645

9 października 2017. Poniedziałek - godz. 19:00. Samotnie przez lasy równikowe Afryki. Opowieść Dominika Szmajdy o wędrówce przez dżunglę...

Zapraszamy na niezwykle spotkanie o lasach w Kongo. Opowiadać będzie Dominik Szmajda.

Pierwotny plan wyprawy zakładał przejście przez fragment lasu równikowego Parku Narodowego Salonga, samotnie, bez przewodnika. Miałem po prostu zanurzyć się w największym afrykańskim lesie i wyjść z niego po 2-3 tygodniach w innym miejscu, kilkadziesiąt, a może kilkaset kilometrów dalej.

Rzeczywistość z całą bezwzględnością zweryfikowała te śmiałe założenia. Co nie znaczy, że wyprawa była nieudana! Udało mi się przejść ok. 350 km leśnymi ścieżkami od wioski do wioski. Poznałem życie ludzi, którzy zamieszkują jedne z najbardziej niedostępnych rejonów lasów równikowych odkrywając świat, gdzie ludzie wciąż żyją, jak przed wiekami.

Doświadczyłem Konga, które jest esencją zarówno egzotyki przyrody i pierwotnych kultur jak i esencją wszelkich trudności, z jakimi kojarzy się podróżowanie po Afryce. Ale tym samym to prawdziwy raj dla eksploratorów i poszukiwaczy przygód.

Rok później znów udałem się do afrykańskiej dżungli - tym razem zrealizowałem swój cel. Ale przygód, także tych niebezpiecznych, nie brakowało...

Dominik Szmajda:
Od lat inspiruje go postać Kazimierza Nowaka, który spowodował zainteresowanie podróżami rowerowymi. Ostatnio zdradza jednak rower na rzecz spływów i pieszych wędrówek. Od kilku lat fascynują go afrykańskie lasy deszczowe, do których zorganizował trzy wyprawy.
W plecaku zawsze znajduje miejsce na kamerę i po powrocie do kraju chętnie dzieli się wrażeniami pokazując.
Na co dzień współtworzy Wydawnictwo Sorus znane z książek podróżniczych, a zwłaszcza tych związanych z postacią Kazimierza Nowaka. Działa także społecznie prowadząc Fundację im. Kazimierza Nowaka.