11-12-2019 Boże Narodzenie na stacjach polarnych

Odsłony: 103

11-12-2019. Środa, godz. 19:00. Gwiazdka pod biegunem. Jak pracownicy polskich stacji badawczych spędzają Święta?

Boże Narodzenie tuż tuż, ulice są pełne świątecznych dekoracji, a w głowach i sklepach trwa kompletowanie listy prezentów dla bliskich. Zapomnijmy na chwilę o warszawskiej rzeczywistości i przenieśmy się w miejsca, w których te przygotowania wyglądają nieco inaczej, choć są czynione z równym zaangażowaniem. Miejsca, w których sztuczne bożonarodzeniowe drzewko jest symbolicznym erzacem pachnących świerków i jodeł.

Dokąd? Na Spitsbergen w Arktyce i Wyspę Króla Jerzego w Antarktyce, żeby zobaczyć, jak pracownicy polskich stacji badawczych spędzają Święta Bożego Narodzenia. W regionach podbiegunowych, w miejscach kilka bądź kilkanaście tysięcy kilometrów odległych od Polski, to świętowanie ma zupełnie inny wymiar.
Wykład odbędzie się w ramach projektu Instytutu Geofizyki PAN EDU-ARCTIC.PL, https://edu-arctic.pl/, który jest finansowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego „DIALOG”.

Prowadząca:
Daga Bożek
Polarniczka, tłumaczka języka rosyjskiego, autorka książek Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna, Ryszard Czajkowski. Podróżnik od zawsze. Uczestniczyła w 35. Wyprawie Polarnej IGF PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie (2012-2013) i 40. Wyprawie Antarktycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (2015-2016), w ramach których pracowała jako administratorka stacji i asystentka terenowa. Związana z edukacją; pracowała w projektach ogólnopolskim Eduscience i międzynarodowym EDU-ARCTIC prowadzonych przez Instytut Geofizyki PAN, promując badania w obszarach polarnych. Pomysłodawczyni projektu „Polarniczki” (https://polarniczki.pl/) poświęconego kobietom pracującym w polskich stacjach polarnych.