28-11-2019 W poszukiwaniu nie tylko Draculi

Odsłony: 47

28-11-2019. Czwartek, godz. 19:00. Rumunia- kraj wciąż nieodkryty, wciąż niedoceniany, a oceniany z perspektywy stereotypu...

Delta Dunaju, Wesoły Cmentarz, Paryż Wchodu, Siedmiogród. To tylko kilka z miejsc tego niesamowitego kraju, który raz poznany nie pozwala o sobie zapomnieć.

Wciąż nieodkryty, wciąż niedoceniany, a oceniany z perspektywy stereotypu. I właśnie stereotyp, a dokładniej, chęć jego obalenia, była powodem pierwszego wyjazdu.

Pewnego upalnego sierpniowego dnia wymyśliłam sobie, że chcę pojechać do Rumunii - bo to o niej mowa. Nikt nie podzielał mojego entuzjazmu związanego z tym pomysłem, zdecydowałam się więc na samotną podróż. I była ona jedną z najbardziej szalonych przygód w moim życiu. Tydzień w tym kraju wywrócił mi życie do góry nogami.

Oczywiście po wszystkim było mi mało. Głodna przygód zdecydowałam się na studia w Bukareszcie, który dosłownie mnie pochłonął – chciałam się tam przeprowadzić i chyba dalej chcę :) Przy okazji zwiedziłam Rumunię od północy do południa, od wschodu do zachodu. Wróciłam... i ciągle mi mało.

Choć utożsamiana przede wszystkim z Drakulą – ma do zaoferowania znacznie więcej. A po jej okryciu nic już nie jest takie samo. Dlatego zozsiewam, gdzie mogę, ziarno ciekawości wobec tego kraju.

Zapraszam więc na sentymentalny powrót do Rumuni, na historie o spontanicznym wyjeździe, o niesamowitych miejscach, ludziach, języku i ogromnej sile przyciągania tego kraju.Szkoda tylko, że Rumunia potrafi żyć beze mnie, mnie bez niej wciąż jest ciężko.

Opowiadać będzie Kamila Ocimek