23-04-2020 Kazachstan i Uzbekistan

Odsłony: 531

23-04-2020 Czwartek, godz. 19:00. Podczas pokazu zobaczymy najbogatsze z miast jedwabnego szlaku Chiwę, Bucharę, Samarkandę...

Podróż jedwabnym szlakiem, przez dwa kraje Uzbekistan i Kazachstan , pozwoli nam poznać wyjątkową różnorodność Azji Centralnej. Zobaczymy niezwykłe miasta i przyrodę, tego bogatego w historię rejonu świata, który przez tysiące lat stanowił centrum rozwoju cywilizacji. Być może właśnie tutaj, w starożytnym Oxus, narodziły się religie perskie. Przez tereny te wędrowały ludy indoeuropejskie, które później zaludniły Europę. Azja Centralna stała się częścią Imperium Aleksandra Wielkiego, a w późniejszych latach, właśnie tędy, buddyzm z Indii wędrował do Chin. W VIII wieku Azja centralna stała się terenem ekspansji Islamu, który zmienił oblicze rejonu, a potem przyszła ,,wielka’’ Rosja. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych kraje te odzyskały niepodległość i zaczęły swoją historię kształtować niezależnie.

Podczas pokazu zobaczymy najbogatsze z miast jedwabnego szlaku Chiwę, Bucharę, Samarkandę –, których majestatyczną architekturę możemy podziwiać do dziś. Będzie o Jeziorze Aydar - największym w Uzbekistanie, o zielonych górach Naratau, zamieszkałych przez Tadżyków. Odwiedzimy ruiny miast i zamków średniowiecznego Chorezmu.

Zobaczymy dwa miasta Kazachstanu - słynne stolice: byłą, zieloną Ałmaty oraz nowoczesną, położoną na środku stepu Astanę (Nur Sultana). Nie zabraknie też widowiskowej przyrody.