29-05-2018 Indie

Odsłony: 87

29 Maja 2018. Wtorek - godz. 19:00. Indie. Wolontariat wśród trędowatych. W trakcie spotkania poznamy kobietę...

W trakcie spotkania poznamy kobietę o wielkim sercu i szczerze oddaną swojej pracy, dr Helenę Pyz. Od prawie 30 lat mieszka w środkowej części Indii. Tam pracuje wśród osób dotkniętych trądem w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya, ofiarowując miłość tym, którzy są odrzuceni przez społeczeństwo.

Dr Helena jest w Jeevodaya jedynym lekarzem. Leczy wszystko: choroby tropikalne, zakaźne (w tym gruźlicę i trąd), choroby oczu, uszu, skóry, pomaga przy porodach, wykonuje co roku badania profilaktyczne wszystkich dzieci w Ośrodku. Przyjmuje rocznie ok. 20 tys. pacjentów.

Jak trafiła do Indii? Kiedy poczuła, że to jest miejsce jej powołania? Czy bardziej czuje się Hinduską, czy Europejską? Jak wygląda zwykły dzień w Jeevodaya? Skąd pochodzą fundusze na działalność Ośrodka? Czy trąd jest wyleczalny? Na te i wiele innych pytań dr Helena Pyz odpowie 29 maja w „Południku Zero”.

Dr Helena sama zaczynała swoją posługę trędowatym jako wolontariuszka. Dziś głównie „wychowuje” młodsze pokolenia wolontariuszy, dzieląc się z nimi wiedzą medyczną, doświadczeniami, znajomością zwyczajów hinduskich. Przez te wszystkie lata „wychowała” ok. 130 wolontariuszy. Przyjeżdżali do niej z różnych zakątków Polski, ale też z Włoch, Czech, Niemiec, Szwajcarii, Anglii. Jednym z jej wolontariuszy był tragicznie zmarły Tomasz Mackiewicz.